"> Atiker - Lovato - LPG - Otogaz | Gençler Otogaz Lpg Montaj ve Bakım Servisi

Sıkça Sorulan Sorular

Lpg dönüşümü, benzinle çalışan otomobillere takılan Lpg kitleri sayesinde aracın otogazla çalışmasını sağlayan bir işlemdir. Bu işlem, günümüzde aracın mevcut parçalarına müdahalede bulunmadan, yarım gün içerisinde tamamlanabilmektedir.

Çevreciliği ile Avrupa Birliği tarafından “Geleceğin Yakıtları” arasında gösterilen LPG, 1996 yılından bu yana ülkemizde araç yakıtı olarak kullanılmakta ve otogaz ismiyle de bilinmektedir.

Otogaz; yaygın, performansı yüksek, ekonomik, güvenli ve çevreci bir yakıt olması sebebiyle an itibarıyla Türkiye’de en çok tercih edilen binek araç yakıtı konumundadır.

Lpg dönüşümü ile en az %40 oranında yakıt tasarrufu sağlamanız mümkün.

Lpg sisteminin motora zarar verdiği bilgisi yanlış bir bilgidir. LPG’nin yanma derecesi benzine göre daha yüksek olduğundan asit ve karbon miktarı daha azdır bu nedenle motorun ve motor yağının korunmasına yardımcı olur.

LPG, en az alternatifleri kadar güvenli bir yakıttır. ECE R 67-01 Avrupa Kalite belgesine sahip olan ürünler oluşabilecek bütün aksaklıklar göz önünde bulundurularak tasarlanmış güvenlik önlemleri ile donatılmıştır. Elektronik valfler ve basınç sensörleri ile çalışan Lpg sisteminin tehlike oluşturabilmesi söz konusu değildir.

Aracınızın LPG dönüşümünü mutlaka TSE yetki belgesine (Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi) sahip ve makine mühendisi çalıştıran yetkili montaj firmalarda yaptırmalısınız.

LPG dönüşümünde dikkat edilmesi gereken en önemli iki husus, LPG dönüşüm kit markası ve işçiliktir. Tercih edeceğiniz markanın ürünleri ECE R 67-01 Avrupa Kalite belgesine sahip olmalıdır. Yaygın servis ağı ve ürün tedarikinin kolaylığı kolay ve kesintisiz hizmet alımı açısından önemlidir.

Ülkemizde Atiker, Lovato, Brc, Prins, Landi, Zavolli, Romano, Landi Renzo, Gasitaly, Mimgas, Aldesa, Gfi gibi bir çok LPG markası mevcuttur.

Bu LPG markaları içerisinde en yaygın servis ağı Atiker Sıralı Otogaz Sistemlerinde ve Lovato Sıralı Otogaz sistemlerinde mevcuttur.

Sıralı sistem Lpg, çok noktadan elektronik enjeksiyonlu araçlara montajı yapılabilen otogaz sistemidir. Sıralı sistemin en önemli özelliği, performansının benzin ile aynı olması ve sorunsuz, rahat bir kullanım sağlamasıdır.

Günümüz teknolojisindeki araçlara göre geliştirilen sıralı otogaz sistemlerinde performans sorunu ile ayar sorunu yaşanmamaktadır. Sıralı otogaz sistemi bilgisayar ile yakıt ayarı yapılan son teknoloji otogaz sistemleridir.
Sıralı Otogaz Sistemini diğer sistemlerden ayıran özellik;
Elektronik beyin (ECU),
Lpg enjektörü
Map sensörü
Lpg Tesisatı ve
Lpg filtresidir.

Lpg dönüşümü ile aracınız litre bazında tasarruf sağlamaz. Tasarrufunuz litre fiyat farkından kaynaklanmaktadır. Bu oranda yaklaşık %40 civarındadır.

Aracınızın motor yapısına en uygun Lpg kiti tercih edildikten sonra doğru montaj gerçekleştirilmelidir. Lpg Montajı sonrasında hassas kalibrasyon ayarı araç parametrelerine uygun olarak gerçekleştirildiğinde motor arıza ışığı sorunu ile karşılaşılmaz.

Kaliteli LPG kitinin, montajı doğru şekilde uygulandıktan sonra yapılacak yakıt kalibrasyonu ile aracınızda performans kaybı yaşanması söz konusu değildir.

Otogaz, benzine göre daha yüksek oktan değerine sahiptir. Bu sayede tüm araçlarda daha verimli yanma ve daha yüksek motor gücü üretimi sağlar.

Lpg Kit teknolojisi son yıllarda çok gelişmiş durumdadır. Lpg enjektörlerinden, LPG püskürterek çalışan sistemler, aracın performansını benzinli sistemlerin de üzerine çıkarmaktadır.

Kaliteli LPG kiti ve doğru montaj ile LPG‘li bir araçtan yüksek performans alınması mümkün olur.

Lpg tankı, benzin deposuna göre yaklaşık 6 kat daha kalın olması sayesinde darbelere karşı daha dayanıklıdır. Lpg tankı üzerinde bulunan, yüksek basınç (emniyet) valfi, herhangi bir sebeple tank içi basıncı yükselse dahi aşırı basıncı düşürerek patlamaları önler. Tankın kalınlığı ve emniyet valfinin olması LPG’yi diğer yakıtlardan güvenlik anlamında farklılaştırmaktadır.

Lpg tankının ömrü 10 yıldır.

İmal tarihinden itibaren 10 yılını dolduran Lpg tankları güvenlik nedeniyle değiştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca kaçak kontrolü sırasında kaçak belirlenen Lpg tanklarının da değiştirilmesi gerekmektedir. Lpg Tankları değiştirilen araçların yeniden muayene işlemleri gerçekleştirilir.

Güvenlik nedeniyle Lpg şamandıra sistemi tank hacminin %80’inini doldurmaktadır. Dolum esnasında daha fazla dolum yapılmaya çalışılmamalıdır. Ülkemizde yapılan güvenli olmayan araç sallanarak daha fazla yakıt alınma işlemi kesinlikle güvenli değildir. Tank üzerinde arıza oluşmasına neden olabilir.

Otogaz diğer araç yakıtlarından daha çevrecidir. Bu yönüyle pek çok ülke ve Birleşmiş Milletler tarafından teşvik edilmektedir. Otogaz düşük karbonlu bir yakıt olduğundan, küresel ısınmanın en büyük sebebi olarak gösterilen CO2 emisyonunda alternatiflerinden çok daha iyi sonuçlar sergilemektedir. Türkiye’deki yaklaşık 4.5 milyon LPG’li araç sayesinde bir yılda 1 milyon tonun üzerinde CO2 tasarrufu sağlanmıştır. Otogaz, sıfıra yakın kurum salınımı ile alternatiflerinin açık ara önündedir. Bunlara ek olarak LPG, insan sağlığını olumsuz etkileyen partikül maddeler, NO, ve asetaldehit, bütadien ve benzeri gibi zararlı gazların emisyonunu azaltmaktadır.

Supap aşınmasını önlemek için “Subap Yağlama Sistemi” adı verilen ürünler geliştirildi. Bu ürünler, emme manifoldu içerisine sıvı akıtarak valfleri ve valf yuvalarını düzenli aralıklarla yağlar ve temizler. Sistem depo görevi gören küçük bir kaba sahiptir. Üzerindeki ayarlanabilir vana sayesinde emme manifoldu içine yağlayıcı damlaları damlatır. Genellikle 1 litre yakıt başına yaklaşık 1 mililitre sıvı gerekir.

LPG kokusuz özelliğe sahiptir. Gaz kaçaklarının anlaşılabilmesi için LPG merkaptanlar ile sonradan kokulandırılır. Bu sayede gaz kaçakları hemen tespit edilebilir.

Aracınızda gaz kaçağı olmadığı sürece herhangi bir koku gelme durumu söz konusu değildir.

Lpg montajı sonrasında aracınızın değeri düşmez.

Benzinli bir araca kıyasla Lpg‘li araç %40 oranında tasarrufludur. Tasarruflu araç kullanıcılar tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Lpg Sistemini ruhsatınıza işletmek için 2 ayrı işlem yapmanız gerekmektedir.

1- Lpg montajını yaptırdığınız Yetkili Servisin Makina Mühendisi tarafından verilen “Lpg Yakıt Sistemi Montaj Belgesi” ile aracınızı TÜV TÜRK muayene istasyonuna götürerek muayene yaptırmanız gerekmektedir.

2- Muayene sonrasında evraklarınızla beraber herhangi bir Noter’e giderek araç ruhsat yaprağınıza Lpg sistemini işletebilirsiniz.

2018 yılı Ocak ayı sonunda trafiğe kayıtlı araç sayısı toplam 12 milyon 106 bin 678 adettir. Bu araçların yüzde 38,2’si (4 milyon 624 bin 750) LPG’li dir. LPG’li otomobil sayısı son bir yılda 228 bin 623 adet artış göstermiştir.

Lpg sisteminin garantisi 2 yıl veya 100.000 km dir.

Lpg sisteminde yer alan Lpg filtresi her 10.000 km de değişmelidir. Aynı zamanda her 30.000 km Lpg enjektör temizliği yapılmalıdır.

Lpg Filtrenin zamanın da değişmemesi Lpg enjektörlerinin arıza yapmasına sebebiyet vermektedir.

  • LPG Tankı: 3,5 mm et kalınlığı ile diğer yakıt tanklarının yaklaşık 6 katı kalınlıkta olup darbelere ve basınca karşı oldukça dayanıklıdır. Şekline göre simit ve silindir olarak iki tipi bulunmaktadır. Çoğunlukla kullanılan simit tank, aracın bagajında yedek lastik boşluğuna yerleştirilmekte ve bu sayede bagajda hiç yer kaybı yaşanmamaktadır.
  • LPG Şamandırası (Multivalf): LPG Tankı üzerinde bulunan bu parça, LPG’yi sıvı halde buharlaştırıcıya iletmekte olup, istenildiği anda gazı durdurarak sistem içerisinde ilerlemesini engellemektedir. Yangın gibi basıncı artıran durumlarda emniyet valfi, gaz tahliyesi yaparak basıncı düşürmekte ve tehlikelerden korumaktadır.
  • Lpg Beyni (regülatör): Lpg Tankından sıvı halde gelen LPG’yi gaz fazına çevirmektedir. Yeni teknolojiye sahip bazı sistemlerde, LPG motora sıvı olarak püskürtülmekte ve bu yüzden buharlaştırıcı kullanılmamaktadır.
  • LPG Enjektörü: LPG’yi motor silindirlerine püskürten parçalardır. Kimi sistemlerde benzin enjektörlerinin yakınına ayrıca takılabildikleri gibi, kimi sistemlerde benzin enjektörlerine eklenen bir parça sayesinde motorda herhangi bir işlem yapmadan yakıtın püskürtülmesi sağlanmaktadır.
  • Elektronik Kontrol Ünitesi (ECU): LPG Enjektörlerinin yakıt püskürtme zamanlarını koordine eden ve bu sayede aracın ideal miktarda yakıt kullanarak hem performanslı hem de ekonomik olmasını sağlayan parçadır.
  • Yakıt Geçiş Düğmesi: Aracın kontrol panelinde uygun bir yere monte edilerek aracın istenildiği anda LPG’yle istenildiği anda benzinle çalışmasını sağlamaktadır.
  • Bağlantı Boruları: Lpg Tankı, Lpg regülatörü ve Lpg enjektörleri arasında LPG geçişini sağlamaktadır. Tesisatta bakır boru kullanılmakta olup, çatlak, kaçak olasılığı önlenmektedir.

Tüm bu parçaların montajı ortalama olarak yarım gün içerisinde yapılmaktadır ve aracınız aynı gün içerisinde LPG ile çalışır hale getirilmektedir.

Atiker GOLD güçlü regülatörü ve hızlı enjektörleri ile ön plana çıkan bir üründür. Yüksek basınca sahip regülatör ile 300 beygir turbolu araçlarda rahatlıkla tercih edilebilir. Enjektör hızı benzin enjektörlerinin hızına eşdeğer olan enjektörleri sayesinde hem benzin kadar performanslı hemde yüksek tasarruf oranlı bir ürün olmasını sağlıyor.  

Elektronik beyin, OBD teknoloji ile donatılmış olup anlık verilere göre sürekli düzeltme ve ayar yaparak maksimum tasarruf, maksimum performans ve uzun ömürlü kullanım sağlamaktadır.

Atiker Lpg sistemlerinin içerisinde Atiker GOLD kit yüksek performanslı araçlar için benzersiz bir üründür.

Atiker GRAND kitsistemi, Atiker GOLD kit sistemi ile aynı özelliklere sahiptir. Aralarındaki tek fark ise Lpg enjektör tipidir.

Atiker GRAND sistemin enjektörleri, Atiker GOLD sistemdeki gibi takım enjektörler değildir, aksine tekli enjektör olarak tasarlanmıştır. Enjektörlerin tekli olması araç emme manifolduna en yakın yerden Lpg enjektörünün montaj imkanını sağlamaktadır. Bu durum da bazı araçlarda Atiker GRAND sistemini, Atiker GOLD sistemden daha avantajlı yapmaktadır.

Aklınıza takılan soruların yanıtları için LPG Dönüşümü için hazırlanan videoyu da izleyebilirsiniz.

Gençler Otogaz İş Ortakları - Markalar

Sertifikalı ve Yetki Belgeli Servis

Dönüşümünü tamamladıktan sonra aracınız hem yüksek performansını
koruyacak hem de daha tasarruflu tüketim yapacak.

Haberler / Duyurular

Güncel Akaryakıt Fiyatları

Dönüşümünüzün size ne kadar katkı sağlayacağını aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

Benzin

7,09 ₺

Motorin

6,47 ₺

Otogaz

4,06 ₺