"> TSI–FSI–TFSI–GDI Uyumlu LPG Sistemleri | Gençler Otogaz Lpg Montaj ve Bakım Servisi

TSI – FSI – TFSI – GDI Motorlara Lpg Montajı

TSİ – FSİ – TFSİ – CGİ – GDİ – T-GDİ MOTORLARA UYUMLU LPG DÖNÜŞÜMÜ

TSI – FSI – TFSI – GDI – TGDI – THP – TCE motor tipleri, motor hacmi düşük araçlarda yüksek performans ve düşük yakıt tüketimi elde etmek amacıyla Volkswagen, Audi, Mitsubishi, Kia, Peugeot gibi markalar tarafından üretilmiştir. Aynı zamanda bu motor tipleri ile düşük devirde yüksek performans elde etmekte mümkündür. Gençler Otogaz olarak Bostancı Oto Sanayideki Yetkili LPG Dönüşüm Servisimizde, TSI – GDI – FSI – GDI – TGDI – THP ve TCE motor tiplerine uygun üretilen kitlerin montajını yapmaktayız.

Yazımıza öncelikle motor tiplerini açıklayarak başlayalım.
TSI ve FSI motor teknolojisi ağırlıklı olarak Audi ve Volkswagen marka araçlarda kullanılmaktadır.

TSI (Çift Şarjlı Direkt Enjeksiyonlu Motor): Turbo Supercharger Injection anlamına gelen TSI motorlar, küçük hacimli motorlara (1.4 lt gibi) Turbo ve kompresörün eklenmesiyle oluşmuş bir teknolojidir. Aracınızın ilk kalkışıyla birlikte turbo devre girene kadar kompresör devreye girer. Bu sayede turbo motorlu araçların büyük bir kısmında yaşanan “Turbo Boşluğu” kompresörün varlığıyla ortadan kalkmış olur ve otomobil düşük devirlerdeyken de motorun performansı yüksek olur.

FSI (Direk Yakıt Enjeksiyonlu Motor): Fuel Stratified Injection anlamına gelen FSI motorlar, bilindiği üzere çoğu araç markasının yakıt tasarrufu sağlamak için ürettiği bir teknolojidir. Bu yakıt teknolojisiyle birlikte araç motoru, düşük devirlerde hava yakıt karışımını manifold üzerinde değil direk olarak yanma odasında ve daha yüksek basınçlarda püskürterek homojenize bir hava yakıt karışımı sağlar böylelikle kusursuz bir yanma ve yüksek performans elde edilir. FSI motorun, yüksek devirli kullanımında ise çalışma prensibi olarak, düz motor tiplerinden herhangi bir farkı yoktur.

TFSI (Turbo Beslemeli Direkt Benzin Enjeksiyonlu Motor): Turbo Fuel Stratified Injection anlamına gelen TFSI motorlar, Volkswagen markasının geliştirdiği FSI motorlara Audi tarafından turbo şarj eklenmesiyle araçlarda kullanılmaya başlanmıştır. TFSI motorlar, emme supapları arasında yer alan enjektörler ile yakıtı doğrudan yanma odasına püskürtür. Aynı zamanda yakıtın püskürtülmeden önce yüksek basınca ulaşması yakıttan istenen enerjiyi almayı kolaylaştırır. Böylelikle TFSI motorların en büyük avantajı yüksek devirlerde de az yakıt tüketimi sağlanmasıdır.

GDI (Direk Benzin Püskürtmeli Motor): Gasoline direct injection anlamına gelen GDI motorlar, Mitsubishi’nin ürettiği bir motor teknolojisidir. GDI motorlara, düşük yakıt tüketimi ve yüksek güç sağlayan özellikleri ile dikkat çekmektedir. GDI motorun iki farklı çalışma modu vardır. Motor ekonomik çalışma modunda iken, yakıt, sıkıştırma zamanı sırasında silindire püskürtülür ve ekonomik bir şekilde normal güç elde edilir. Motor güç modunda çalışırken ise, yakıtın küçük bir bölümü emme zamanı sırasında püskürtülür ve geri kalanı kısmı da sıkıştırma zamanında püskürtülür. Böylece daha iyi yanma ve daha yüksek güç elde edilir ama ekonomik moda göre daha fazla yakıt tüketilir.

T-GDI (Turbo Beslemeli Direkt Benzin Püskürtmeli Motor): Turbo Gasoline direct injection anlamına gelen T-GDI motorlar, GDI motora aşırı besleme eklenerek benzer hacimlerde daha yüksek güç ve daha düşük yakıt tüketimi sağlamak maksadıyla üretilen motor teknolojisidir. Fakat yansıması performans noktasında olumlu olsa da yakıt tüketimi konusunda istenilen sonucu vermemiştir. T-GDI motorlar düşük motor hacminde yüksek performans sağlamakta fakat aynı hacimdeki GDI motorlara göre araç yakıt tüketimi artmıştır.

THP (Yüksek Basınçlı Direk Enjeksiyon Motor): Turbo High Pressure anlamına gelen THP motorlar, turbo benzinli motor tipi olmakla beraber aşırı yakıt tüketimini ve egzoz emisyonlarını önlemektedir. PSA, Peugeot, Citroen ve BMW tarafından kullanılan bu motor tipi FSI, TFSI, GDI motor tipleriyle aynı özelliklere sahiptir.

TCE (Direkt Enjeksiyonlu Turbo Benzinli Motor): Turbo Kontrollü Verimlilik anlamında olan Turbo Controlled Efficiency yani TCE motorlar, Renault tarafından, TSI – TFSI ve GDI motor tipleriyle aynı özellikleri sağlayabilmek adına üretilen motorlardır. TCE motor tipleri ile diğer motor tiplerinde olduğu gibi düşük motor hacminde, yüksek performans ve düşük yakıt sarfiyatı sağlanmıştır.

Yeni nesil motor tiplerinin tamamı, açıklamalarından da anlaşılacağı üzere yüksek performansı, düşük motor hacimlerinde yakalayabilmek, aynı zamanda yakıt sarfiyatını azaltabilmek için üretilmiştir. Fakat yakıt sarfiyatı her ne kadar azaltılmaya çalışılsa da araçların benzinli olması ve ülkemizdeki benzin fiyatının pahalılığı araç sahiplerini LPG dönüşümünün cazipliğinden uzaklaştıramamıştır.

Başta Atiker Lpg ve Lovato Lpg fimaları olmak üzere birçok LPG firması TSI – TFSI – FSI – GDI – TGDI – THP ve TCE motor tiplerine uygun LPG kitlerini üretmiş ve LOVATO Direkt Enjeksiyonlu Kitler ve ATİKER Direk Enjeksiyonlu Kitler ile Hyundai İx35, Kia Sportage, Hyundai I30 – Hyundai Tuscon, Volkswagen Passat, Volkswagen Golf ve Jetta gibi bir çok aracın LPG Dönüşümü başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Gaz Fazlı Sistem olarak bilinen Direk Enjeksiyonlu LPG Dönüşüm Sistemleri, prensip olarak normal Otogaz dönüşüm sistemleri ile aynıdır. Tek farkı benzin enjektörlerinin soğutulması için kullanılan benzin takviyesidir. Sisteme belli aralıklar ile verilen benzin sayesinde, aracın enjektörleri ve supapları korunmuş olur.

Bizde Gençler Otogaz olarak Bostancı Oto Sanayideki Yetkili LPG Servisimizde, LOVATO EXR Direk Enjeksiyonlu Kitlerin ve Atiker Direk Enjeksiyonlu Kitlerin montajını yapmaktayız. Karma sistem olarak adlandırdığımız bu LPG Kitlerinde, sisteme ara ara benzin püskürtülmesi yapılmaktadır. Bu sebeple toplam tasarruf oranı % 30 – 35 aralığındadır. Sistemlerimiz araç ile son derece uyumlu olup, performans kaybı kesinlikle yaşatmamaktadır.

VOLKASWAGEN – AUDI – SEAT – SKODA grubu TSI – FSI – TFSI motorlu araçlarda uygun LPG Dönüşüm Kitlerinin belirlenebilmesi için araç ruhsatında yazan motor numarasının ilk 4 hanesini bizimle paylaşmanız gerekmektedir.

Aracınızın LPG dönüşümünü biran önce gerçekleştirip, %35 yakıt tasarrufu sağlamak ve detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçin. Otogaz demek tasarruf demek.

Gençler Otogaz İş Ortakları - Markalar

Sertifikalı ve Yetki Belgeli Servis

Dönüşümünü tamamladıktan sonra aracınız hem yüksek performansını
koruyacak hem de daha tasarruflu tüketim yapacak.

Haberler / Duyurular

Güncel Akaryakıt Fiyatları

Dönüşümünüzün size ne kadar katkı sağlayacağını aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

Benzin

7,09 ₺

Motorin

6,47 ₺

Otogaz

4,06 ₺